Nemokamas siuntimas į visą pasaulį, 14 dienų grąžinimas
(0)

Audinių parduotuvės Vilniuje, kas turi pasikeisti?

Dovilė Utaraitė • 2019, 20 lapkričio

Autorė Dovilė Utaraitė

Jeigu kas paklaustų, kiek audinių parduotuvių žinote Vilniuje, greičiausiai įvardintumėte vieną arba dvi, o gal visai nei vienos. Net mados dizaino studijų programos studentai dažniausiai išvardintų „Danesą“, „Aviko Tekstilė ir Ko“, na ir keli paminėtų Gariūnuose esantį audinių angarą. Tačiau vos tik google žiniatinklio paieškoje surinktume žodžius: „audinių parduotuvės Vilniuje“, mums pasipiltų nemažas sąrašas su siūlomomis audinių ir kitų tekstilės gaminių parduotuvėmis. Tai ir „Audinių Pasaulis“, „Amado Audiniai“, „Spalvoti Audiniai“, „dress2dress“, „Lino Namai“ ir kt.. Labai nustebtume, jog apie kai kurias iš jų net neesame girdėję.

Jeigu jau toks gausus audinių parduotuvių pasirinkimas, tai ką galima pasakyti apie audinių įvairovę? Taip taip, kaip ir prekybos vietų, taip ir audinių pasirinkimo spektras yra labai platus ir įvairus. Nuo tikrų kailių iki dirbtinės odos, nuo trikotažo iki brangiausio šilko ar gipiūro… Tačiau, vis dėlto, juk turi būti kažkokia kategorija audinių, kuri yra pati perkamiausia, ar ne? Nors atsakymo į šį klausimą ieškojau ne vienoje audinių parduotuvėje, visose prekybos vietose buvo pateikiamas labai panašus atsakymas: viskas priklauso nuo sezono. Taip ir ne kitaip. Žiemos ir rudens metu populiaresni tampa paltiniai audiniai, vilna, dirbtinis kailis, gabardinas, trikotažas, o vasaros metu šilkas, linas ir kiti plonesni audiniai.

Nenuostabu, jog besikeičianti podiumo mada diktuoja ir audinių tendencijas. Žmonės seka aukštosios mados tendencijas, tad pamatę vienokius ar kitokius audinius ant podiumo, nori juos įsigyti ir pasisiūti panašų drabužį. Pasak audinių parduotuvių,  klientai gan aktyviai seka naujoves mados pasaulyje, tad drąsiai renkasi netradicinius audinius bei nebijo skirtingų audinių derinti tarpusavyje.

Tačiau yra ir kita šios, atrodytų spalvingos, pramonės pusė. Ar nuėję į audinių parduotuvę niekada nebyliai nepaklausėte savęs: kodėl audinių kainos tokios didelės, o kokybės, kuri turėtų būti pagal pateiktą kainą, nėra?

Juk tikrai ne paslaptis, jog viena iš didžiausių audinių parduotuvių Vilniuje „Danesa“, audinių kainas padidina 3 ar net daugiau kartų. Tačiau nepaisant to, tikriausiai visi šiandien žinomi dizaineriai ir prekių ženklai pradėjo būtent nuo šios parduotuvės, nes neturėjo pakankamai žinių, patirties ir kontaktų.  Kai nežinai kitų galimybių, tada pasirinkimo beveik nebelieka, esi priverstas pirkti tai, kas yra ir mokėti tiek, kiek parašyta.

Lietuva yra lino šalis, tačiau apmaudu, jog čia šis audinys neretai yra brangesnis nei kitur. Turime ne tik ne vieną lino audinių parduotuvę, tačiau ir ne vieną lino ir trikotažo gamintoją („Omniteksas“, „Pakaita“, Utenos trikotažas“ ir pan.). Tačiau ar kada nors apskritai teko apsipirkti šiuose fabrikuose? Ar matėte jų gaminamas prekes? Tačiau tikrai bent kartą apsilankėte parduotuvėje, kurioje prekiaujama ne vieno Lietuvos dizainerio drabužiais.  Tad jeigu turime Lietuvos dizainerių parduotuves, kodėl negalėtų atsirasti ir Lietuvos tekstilės parduotuvės? Taip po vienu stogu turėtume lietuviškos ir, svarbiausia, kokybiškos tekstilės gaminių.

 

 

Galvojant apie audinius, iškyla dar viena dilema: audinių likučiai sandėliuose. Šioje situacijoje jaunieji dizaineriai tikrai gali vadintis tvarumo atstovais, nes dažniausiai jie naudoja tai, kas liko nuo kitų gamybos. Tačiau yra apmaudu, jog net ir likučius jie turi pirkti padidintomis kainomis.

Ankščiau, specialaus audinio gamyba kolekcijai skambėjo kaip ekskliuzyvas, bet dabar individualus sugebėjimas perdirbti audinį ir sukurti naują įspūdį seno audinio ar daikto yra kur kas labiau vertinamas. Būtent tai jaunieji dizaineriai ir daro, tad kodėl jų ekologiškoms ir unikalioms idėjoms nėra suteikiamos patrauklios sąlygos?

Juk tie, kas dirba mados ir audinių pramonėje ne vienerius metus, yra sukaupę kambarius ir palėpes audinių likučių. Dažnai tai būna impulsyvus pirkimas: pamačiau, patiko, reikia imt, o vėliau nebežinai ką iš to audinio pagaminti. Tačiau galbūt šis audinio gabalas mielai pradėtų gyvenimą kaip kito dizainerio sukurtas drabužis. Tad būtų puikus variantas sukurti vietą, skirtą keistis nebereikalingais audiniai ir išsiparduoti audinių likučius. Juk gal kažkam būtent to nereikalingo audinio labai reikia, o parduotuvėje esanti kaina yra žymiai per didelė.

 

 

 

 

Sukurta Inkilas