Nemokamas siuntimas į visą pasaulį, 14 dienų grąžinimas
(0)

Drabužio kelias iki manęs: kodėl renkamės vietinius gamintojus?

Ugne Martinaityte • 2021, 7 vasario

Kaip dažnai pagalvojate, kaip atsirado mano drabužis ir koks jo kelias iki manęs? Turbūt retai, nes kai pamatome mums patinkantį daiktą ar drabužį mus dažnai užvaldo kažkoks nesuvaldomas noras jį turėti. Rečiau kada planuojame savo pirkinius kelis mėnesius į priekį ir kruopščiai juos išanalizuojame: kur buvo pagamintas šis daiktas, kokiomis sąlygomis, ar gaminę žmonės gavo už jį adekvatų užmokestį, ar medžiagos nėra kenksmingos žmogui ir gamtai, ir dar galybę kitų klausimų. Tačiau nuo to reikėtų pradėti pirkinių planavimą, ne nuo plano, ko man reikia ir kur geriausia kaina, o nuo daikto istorijos.

Galbūt daug kam jau nėra paslaptis, kad masinės produkcijos prekiniai ženklai norėdami pasiūlyti kuo mažesnę kainą vartotojui, gamina savo kolekcijas trečio pasaulio šalyse, kur už darbą žmonės gauna juokingą atlgygį, o ne retai tą darbą atlieka ir vaikai. Žinoma, mes jų nematome, mums rodomi tik gražūs, jauni, laimingi modeliai, pasipuošę tomis kolekcijomis. Tokie masiniai prekių ženklai iškreipia ne tik drabužio vertinimą, kai sukuriama daugiau nei 30 kolekcijų per metus, bet ir mūsų požiūrį į kainas. Mus pripratina prie nesuvokiamai žemų kainų per nuolaidas, ir jei nerandame marškinėlių už 5 eurus mums jau atrodo, kad kainos kyla. Sakysite, kad jie siuva dideliais kiekiais ir normalu, kad jie gali taip pigiai prekiauti. Bet drabužį sudaro ne tik siuvimas, o ir kur medžiaga, etiketės, spauda ar kiti sprendimai, nekalbant apie tai, kad šie pardavimai išlaiko dar ir daugybę darbuotojų, plius fotosesijos, reklamos, parduotuvių nuoma ir pan. Bet pakalbėkime apie kitą pusę, apie tai, kaip viskas priklauso nuo mūsų. Jei vertinsime kitų darbą, jei vertinsime gamtą, mums nebus noro remti tokį verslą.

Kaip veikia OHMY tuomet klausite? Mes dirbame su vietinėmis įmonėmis, daugiausia Vilniaus mieste, kur gaminamės lekalus, etiketes, siuvinėjimą. Drabužius siuva individualiai dirbanti siuvėja, pakuotės taip pat gaminamos Vilniuje. Vieninteliai audiniai atkeliauja iš toliau, norint gaminti iš įvairių ekologiškų medžiagų renkamės gamintojus iš Lenkijos ir tik todėl, kad Lietuvoje nerandame, ko ieškome. Visa tai tam, kad paremti sąžiningus verslus, kur žmonės gauna norimą atlygį. Ir tam, kad sutrumpinti kelią iki mūsų, mažinti transporto padarinius gamtai. Ar verta? Taip, nes drabužyje svarbu ne tik tai, kaip jis atrodo, bet ir koks buvo jo kelias.

Skaidrumas yra neišvengiamas ateities verslo simbolis, ir jei norime žinoti, iš kokio ūkio perkame obuolius, taip pat norėsime žinoti, ir kas slypi po gražiomis kolekcijų nuotraukomis. Ateitis žada daug gerų pokyčių, bet jie priklauso nuo mūsų. Mes neignoruojame, o tu?

 

Sukurta Inkilas