Nemokamas siuntimas į visą pasaulį, 14 dienų grąžinimas
(0)

Kodėl mados tendencijos tokios svarbios?

Ugne Martinaityte • 2018, 2 lapkričio

Dirbdama dizainere nuolat girdžiu tuos pačius klausimus: kas madinga šį sezoną, kokia spalva madingiausia, koks sezono “must have”? Ir nors viduje rėkiu, ir mane veda iš proto tokie klausimai, atsakau taip: “beveik viskas madinga”.

Nes nėra vieno atsakymo, nėra vienos krypties ir apskritai, tendencijų kūrimas yra verslas.

Todėl negi išgirdę, kad violetinė yra 2018 metų spalva, mesime visų kitų spalvų rūbus lauk? Ar pirksime violetinį paltą kartu su milijonais žmonių, kurie išgirdo apie naują tendenciją?

Žmonės linkę tikėti pasakomis, mėgsta gražius, skambius žodžius, kurie mados pasaulį padaro vienu įdomiausių ir geidžiamiausių. Bet ne visomis pasakomis reikia tikėti. Tarkim tendencijos.

Kiekvieną sezoną sukuriama keletas krypčių ir netgi atskiros kryptys sportiniams, laisvalaikio, proginiams drabužiams. Kiekviena kryptis turi savo stilistiką ir paletes. Kryptys ir jų spalvos visiškai skiriasi, viena gali būti apie dienas kaip vakarėlius ir neonines spalvas, o kita apie atsigręžimą atgal, gamtos pojūtį, natūralumą. Abi kryptys visiškai nepanašios, su skirtingomis stilistikomis, skirtingomis vertybėmis, skirtingu požiūriu į madą. Ir kaip galima atsakyti, kas yra labiau tendencinga, kai krypčių yra tiek, kiek skirtingų žmonių.

Spalvų tendencijos
Spalvų tendencijos

Mes linkę sekti kitus, tik keletas drąsiausių patys “sukuria” tendencijas, o nelaukia korporacijų pasiūlymų. Mus supantis pasaulis rodo tendencijų kryptį, visi aktualūs įvykiai sukuria pokyčius visuomenėje ir pokyčius aprangoje.

Visuomenė tai laisvėja, tai spraudžiasi į rėmus, tai kažko bijo, tai slepiasi arba atvirkščiai-šaukia kaip galima garsiau.

O dizaineriai ar kiti kūrėjai reaguoja į tai, netgi kiekvienas mūsų išreiškia tam tikrą poziciją pasirinkdamas vieną ar kitą derinį. Tik dažnai to patys neanalizuojame. Pavyzdžiui, kodėl jau kurį laiką vyrauja oversized mada, o todėl, kad moterų judėjimas už lygybę yra labai aktuali tema. Moteris nori būti vertinama nepriklausomai nuo lyties. Taip ji išreiškia savo poziciją.

Oversized mada, moterys su oversized svarkais ir paltais
Oversized mada

Tai kodėl mums vis dar reikia patvirtinimo, kad mąstome teisinga linkme, rengiamės ir gyvename “teisingai”? Nes mes norime būti kažkurios socialinės grupės dalimi. Mes reaguojame į mus supančią aplinką ir nenorime išsiskirti, ieškome, kuo galime sekti ir į ką panašūs būti. Mes tikime, kad yra kažkoks “super nerealus” aparatas, kuris žino, kas mums visiems patiks ir kaip mes turime atrodyti. Bet atrodome taip, kaip visi.

Daugybė tendencijų ateina ir išeina labai greitai, nes visos parduotuvės susidomi panašiomis kryptimis, ir tuomet visos gatvės vaikšto su kailinėmis šlepetėmis, suplėšytais džinsais ar tigriniais raštais numargintais drabužiais. Po kelių mėnesių tokie atributai keliauja giliai į spintą arba į konteinerį, nes nebegalime žiūrėti į armiją vienodų žmonių, bet labai kitokie irgi nenorime būti.

Trumpalaikės tendencijos

Bet kodėl nieko nepasimokome? Kodėl negalime ignoruoti dirbtinai sukurtų tendencijų ir ieškoti savo krypties šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje? Kodėl nepagalvojame apie šiūkšles, likusias po laikinų trendų? Ir kodėl kiekvienais metais vėl ieškome “rudens žiemos tendencijos 2018”, “2018 metų spalva” ar “privalomas drabužis spintoje šį sezoną”?

Sukurta Inkilas