Nemokamas siuntimas į visą pasaulį, 14 dienų grąžinimas
(0)

Kokią reikšmę mums turi mada ir drabužiai?

Ugne Martinaityte • 2021, 14 balandžio

Drabužiai jau nuo senų senovės turėjo savo reikšmę visuomenėje. Jais buvo užkoduotos įvairios žinutės, pasakoma kilmė, socialinio sluoksnio priklausomybė. Madas diktavo ne tik aristokratai, bet ir parlamentas ar Bažnyčia. Pavyzdžiui 1534 m. Parlamento ediktu Anglijoje spalvos buvo griežtai limituotos. Leistinos tapo tik ruda, mėlyna, rožinė, rausvai ruda ir violetinė.

Žmonės ne tik norėjo parodyti savo statusą visuomenėje, bet ir būti mados vizionieriais, šiuolaikiniais influenceriais. Žinoma, tai galėjo daryti tik kilmingieji, turintys įtaką ir galimybes įgyvendinti savo sumanymus. Kartais mados atsirasdavo dėl įvairiausių priežasčių, teigiama, kad perukas tapo madingas po to, kai jį užsidėdavo Liudvikas XIV, po kažkokios ligos praradęs savo puikius plaukus. Kaip 1673 m. Rašė Mercure Galante: „Mados miršta vos gimusios, visi didikai jas palieka, kai tik jos išplinta, iškreiptos „dvaro beždžionių“, todėl tie, kas rūmuose kuria madas, pameta jas tuoj pat, sekdami kitomis. Todėl buržuazija, kuri mano, kad ji apsivilkusi madingai, visuomet atsilieka“.

Nors Prancūzijos revoliucija panaikina visus kostiumo reglamentus, ir luomai tarsi susiniveliuoja, iki šių dienų galime išskirti dešimtmečiams būdingus drabužius. Visi jie savotiškai žavūs ir pasakoja apie tų dienų istoriją, politiką ir žmonių laisves. Jeigu norite plačiau pasiskaityti, labai rekomenduoju Rūtos Gudzevičiūtės knygą „Europos kostiumo tūkstantmetis (X-XXa.)“.

Galime pasidžiaugti, kad gyvename laikais, kai galime eksperimentuoti savo apranga ir rengtis nepriklausomai nuo politinių nuostatų ar pan. Tačiau, kai turime daug laisvės, mes pradedame pavargti nuo įvairovės, domėjimosi, sekimo. Atrodo, kad jau viskas buvo sukurta, ir mes tik jungiame skirtingų laikų detales, kad sukurtume kažką naujo šiandienai. Bet būtent todėl dabar domimės istorija ir mokomės iš klaidų labiau, nei bet kada ankščiau. Galvojant, apie stilių, kuris mus atspindėtų, nebesivaikome trumpalaikių tendencijų. Prisidedame prie atsakingos mados, prie tvaresnio požiūrio, kad dar ne vieną šimtą metų žmonija gyventų sveiką gyvenimą.

Foto: Vaidas Jokubauskas

Kalbant apie mados istoriją ir galvojant kiek daug dėmesio žmonės skirdavo detalėms, kokią reikšmę joms teikdavo, pradedu galvoti apie savo šūkį: drabužis tarsi nebylios komunikacijos forma. Man atrodo, kad dažnai pamirštame drabužio svarbą savo gyvenime, kad jis ne tik pasakoja apie mus, bet ir palieka mūsų istoriją po mūsų: vaikams, anūkams ar muziejams.

Neseniai Netflix platformoje atradau serialą „Worn Stories“, kuriame surinkti įvairūs žmonių pasakojimai apie drabužį, kuris yra jų mylimiausias ir kodėl jis tiek daug reiškia. Negalėjau patikėti, kad yra tiek daug žmonių su tokiomis jautriomis istorijomis ir kad ne man vienai drabužiai gali būti svarbaus gyvenimo įvykio prisiminimas. Tai gali būti sėkmės talismanas, kuriuo pasitiki einant į svarbius susitikimus, drabužis, kurį vilkėjai susipažindama su savo būsimu vyru, smagiausia naktis su drauge ar palikimas iš tavo senelių, tėvų. Prisipažinsiu, dar nebaigiau jo žiūrėti, bet mėgaujuosi ir kiekvieną istoriją perleidžiu per save.

Turbūt, tai gali būti atsakymas, kodėl drabužiai guli metai iš metų mūsų spintose ir galbūt nebebūna nei karto apsivilkti po to svarbiausio įvykio arba kaip tik, nešiojami iki suplyšimo. Dažnai pamirštame apie šias istorijas arba nesuteikiame drabužiui joje tokios didelės reikšmės, bet kartais tai vienintelis daiktas likęs iš įvykio, kuris mums įstringa visam laikui. Arba gal tai vienintelis prisiminimas apie mus.

Nepamirškite, kad drabužiais kuriate istoriją sau ir kitiems. Ir gal ši blogo tema įkvėps jus peržiūrėti savo ar savo tėvų, giminaičių spintas ir tęsti jų drabužių istoriją. Man atrodo, būtų visai smagu su savo mamos jaunystės suknele vasarą pasivaikščioti. Tokie drabužiai priduoda kažkokių nematomų, bet stipriai jaučiamų galių. Tarsi vaikščiotum su tuo žmogum, kurio drabužį esi apsivilkęs.

 • Surišama suknelė
  Surišama suknelė TAPE
  Product on sale
  129 89
 • 90-ųjų suknelė
  90-ųjų suknelė POSITION
  Product on sale
  139 89
 • Lengva rausva suknelė
  Lengva rausva suknelė PAPER
  Product on sale
  139 89

Parašykite komentarą

Sukurta Inkilas