Nemokamas siuntimas į visą pasaulį, 14 dienų grąžinimas
(0)

Pjedestalas devyniasdešimtiesiems!

Dovilė Utaraitė • 2019, 9 gruodžio
Autorė Dovilė Utaraitė

Devyniasdešimtieji, devyniasdešimtieji… Ryškus laikmetis ne tik globaliam, bet ir mados pasauliui. Didelis dėmesys skiriamas individualumui. Žvilgsnis krypsta į asmens vidinį pasaulį ir jo paties stiliaus atspindį. Būtent šiuo laikotarpiu atsirado stilisto, įvaizdžio kūrėjo profesija, o blizgūs žurnalai patarė, kaip pabrėžti savo individualumą įvaizdyje.

Devintojo dešimtmečio įvaizdyje pečių linija išryškinama pūstumu ir raukiniais, o talija dar labiau akcentuojama kirpimu ties juosmeniu. Taip pat pirmą kartą išpopuliarėja unisex stiliaus apranga. Dideli, nevaržantys siluetai, suteikiantys laisvės. Moterų madoje atsiranda vyriški siluetai kaip stiprybės ir lygybės ženklas. Moterys renkasi didesnius vyriškus švarkus, kurie praplatina moteriškų pečių liniją, ir juos sujuosia dirželiu, paryškindamos taliją. Ne be reikalo atsiranda didelių ir unisex drabužių tendenciją. Moterys siekia visiškos lygybės su vyrais ir tai nori išreikšti savo įvaizdžiu. Jos nori būti nevaržomos kovotojos ir turėti absoliučią lygybę visose srityse.

Kaip dar vieną reikšmingą įvykį mados pasaulyje galima paminėti tai, jog šiuo laikotarpiu pagreitį įgauna didieji greitosios mados prekių ženklai.

1990m. Niujorke atidaroma pirma „ZARA“ parduotuvė, kuri duoda ryškų startą sparčiai greitosios mados plėtrai.

Taip sudaromos nepalankios sąlygos mažiesiems dizaineriams. Juk žmonėms atsirado galimybė čia ir dabar įsigyti madingų drabužių už mažą kainą, o apie greitosios mados žalą ir neigiamą poveikį niekas net nekalbėjo.

Mada turi tendenciją grįžti. Tad šiandien jaučiama maloni nostalgija devinto dešimtmečio beprotybėms. Vos tik praveriame drabužių parduotuvės duris, mūsų žvilgsnius pasitinka pūstos rankovės, kaspinai, raukiniai ir t. t. Siluetai paryškinami kirpimu per liemenį ar trumpomis crop top stiliaus palaidinėmis, kurios derinamos su švarku ar tiesaus kirpimo kelnėmis. O ką jau kalbėti apie per didelius, pečių liniją praplatinančius vyriško stiliaus švarkus, kurie rado savo vietą beveik kiekvienos moters spintoje ir su skirtingais drabužių deriniais yra dėvimi tiek kasdienybėje, tiek renginiuose.

Kodėl būtent dabar jaučiama tokia stipri devyniasdešimtųjų sugrįžimo tendencija? Juk pastaruoju metu aiškiai buvo matoma jog parduotuvių lentynose karaliauja skandinaviško minimalizmo mados kryptis. Vyravo kuo paprastesni siluetai ir kirpimai, paryškinti vienokia ar kitokia minimalia detale. Kuo paprasčiau – tuo geriau. Tačiau dabar viskas apsivertė ir minimalistinės mados kūrėjai, bandydami derintis prie klientų poreikių, taip pat į savo kūrybą įtraukia vis labiau dekoratyvumo ir puošnumo.

Gal būt jau pavargome nuo skandinaviško minimalizmo ir vėl norime puoštis? Vėl norime raukinių ir pompastikos, puošnumo ir ekstravagantiškumo. Taip mados ratas sukasi ir sukasi, vėl atnešdamas kažkurį dešimtmetį su naujais prieskoniais. Šį kartą pjedestalas paruoštas devyniasdešimtiesiems!

 

 

Sukurta Inkilas